Preskočiť na hlavný obsah

Ako fotí Kodak Ektra (recenzia + 25 fotiek)

Kodak Ektra. Smartfón s fotoaparátom 21 Mpix so svetelnosťou f/2.0. Interná pamäť 32 GB. Zaujímavé foto funkcie vrátane HDR a manuálneho režimu + fotenie aj do RAW. A k tomu akciová cena na Alze. Neodolal som :)

Kodak Ektra. Mobil s fotoaparátom, alebo fotoaparát s mobilom?

Kodak Ektra


Kodak Ektra som si všimol na trhu v roku 2016. Vtedy bol novinkou a predával sa za cca 530 €. V roku 2018 sa dopredával za podstatne nižšie ceny, ja som ho kúpil na Alze za symbolickú stovku a pár eur navrch.

Moderný Kodak Ektra je inšpirovaný pôvodným, klasicky elegantným Kodakom Ektra z éry druhej svetovej vojny, ktorý si môžete pozrieť na stránke Camera-wiki.org. Najvýraznejším retro prvkom je imitácia koženého povrchu na zadnej stene smartfónu.

Kodak Ektra po rozbalení.

Obsah balenia:


 • mobil Kodak Ektra,
 • nabíjačka + dátový kábel (USB micro),
 • pútko na ruku,
 • mini nástroj na otváranie slotu (pre kartu Nano SIM a microSD).

A ideme fotiť. Konečne :)


Kodak Ektra má vlastne dva fotoaparáty resp. kamery. Kým nenápadná predná 13 Mpix kamera slúži najmä na selfie fotky, veľký zadný 21 Mpix fotoaparát ponúka tieto režimy fotenia:

 • inteligentný automatický režim,
 • manuálny režim,
 • nočné foto,
 • panoráma,
 • krajina,
 • portrét
 • bokeh,
 • makro,
 • video (4 K Ultra HD),
 • šport,
 • HDR.

Prepínanie medzi režimami je vyriešené veľmi šikovne, kruhovým ovládačom na dotykovom displeji. V manuálnom režime si môžete ručne nastaviť epozíciu, zaostrenie, rýchlosť uzávierky, ISO a vyváženie bielej pre každú snímku.

Momentky z mestskej architektúry :)
Na fotenie v režime HDR som sa celkom tešil:
HDR znamená High Dynamic Range, teda vysoký dynamický rozsah. V HDR režime sa fotoaparát pokúsi na fotografii perfektne prekresliť všetky tmavé aj jasné oblasti. Viac info o HDR nájdete na webe Digi-foto.sk.

Ďalším zaujímavým režimom je bokeh:

V režime bokeh fotoaparát zvýrazní rozostrenie pozadia na fotografii, kým hlavný fotografovaný objekt je zaostrený. Fotografovaný objekt musí dostatočne fyzicky vyčnievať nad pozadím. Tento efekt sa dá napodobniť aj makro režimom.

V makro režime je Kodak Ektra prekvapivo dobrý...
... ale nie vždy je ľahké s ním získať dobrú makro fotografiu. Nad touto plne obsadenou púpavou som strávil mnoho času :) a najlepšie zaostrenú fotku som vyberal asi z 50 snímok.

Pár vozidiel pre milovníkov techniky:

A ešte séria fotiek z môjho Kodaku Ektra:


Naša mačka Naomi :)

Tieto fotografie nie sú dodatočne softvérovo vylepšené, aj keď Ektra má na úpravy obrázkov pár šikovných aplikácií. Len som zmenšil rozmery snímok a veľkosť súborov. Niektoré z fotiek sú výrezmi pôvodnej fotografie.

Ako sa teda fotografuje s Kodakom Ektra?


Vynikajúco. Telefón sa pri fotení výborne drží v ruke. Tlačidlová spúšť je pri fotení príjemná a umožňuje fotiť ako s "normálnym" fotoaparátom. Na vyššie uvedené fotografie si spravíte názor sami, ja som s Ektrou spokojný. HDR režim a bokeh si ma získali naplno.

Vďaka dobrej optickej stabilizácii je použiteľný aj digitálny zoom, ktorý má samozrejme svoje hranice. Systém automatického zaostrenia je pomerne spoľahlivý. Chvíľu mi trvalo zvyknúť si dodržiavať správnu vzdialenosť od objektu pri makro fotografii.

Pamäť 32 GB nie je používateľsky plne dostupná, časť zaberá operačný systém Android 6.0 Marshmallow, čistý a rýchly. Ak potrebujete viac priestoru, môžete si pamäť Ektry rozšíriť microSD kartou až o ďalších 128 GB.

K foteniu v manuálnom režime som sa zatiaľ nedostal, neskúšal som ani fotenie do RAW. Ak sa vám táto používateľská foto recenzia nezdá dostatočne odborná :) prečítajte si recenziu Kodaku Ektra od skúseného fotografa na Diit.cz.

Novinky e-mailom


A už vám neunikne žiadny nový článok z rubriky RECENZIE = prihláste sa k odberu e-mailom:

Odoberať novinky

Odporúčaná a/alebo použitá literatúra a iné zdroje:© Roman Plencner.
Nie som foto guru. Ale fotím rád. A teším sa na deň, kedy mi to pôjde :)
Preberanie a publikovanie obsahu z Blogikon.sk nie je povolené.Teším sa na vaše komentáre | Zásady spracovania osobných údajov

Komentáre

 1. Ako spravím screenshot obrazovky na kodaku ektra? Poradí mi niekto? DÍK

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím, tiež som s tým bojoval :)

   Stlačte na boku telefónu súčasne tlačidlo na zníženie hlasitosti + tlačidlo na zapnutie/vypnutie telefónu.

   Počkajte chvíľu, kým telefón spraví screenshot.

   Screenshot sa uloží do Galérie snímok do albumu Snímka obrazovky.

   Odstrániť
 2. Ahoj celkom dobre fotky niektore ale tie makro fotky mohli byť viac mikro. ok chapem že je to len telefon.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára