Preskočiť na hlavný obsah

Vector Magic = magické :) vektory online z vašich obrázkov a fotiek

Vector Magic dokáže s vašimi fotkami naozaj zázraky. A pomôže vám z vašich kresieb spraviť pekné obrázky, ikonky, logo...

Vector Magic


Vector Magic je grafický editor, ktorý prevádza bitmapové obrázky (.JPG, .PNG, .BMP, .GIF) do vektorových obrázkov vo formátoch .SVG, .EPS a .PDF.

Výhodou vektorových obrázkov je, že môžeme meniť ich veľkosť (rozmery) podľa potreby a bez straty kvality. Vector Magic ale dokáže omnoho viac.

Vector Magic je k dispozícii ako online nástroj na stránke VectorMagic.com, aj ako program na stiahnutie a inštaláciu do vášho počítača (Windows a Mac). V tomto článku sa zameriame na internetovú verziu Vector Magic.

 • Vector Magic nie je zadarmo. Online verzia stojí necelých 10 USD mesačne. Verzia na stiahnutie stojí 295 USD jednorazovo a má oproti online verzii niekoľko výhod.
 • Obe verzie si môžete vyskúšať zdarma (trial).

Možno namietate, že prevod do vektorov zvládne aj bezplatný program InkScape. OK, ale mne viac vyhovuje online Vector Magic. Kľudne si vyskúšajte Vector Magic aj InkScape.

A ideme na to :)

A. Vektorový obrázok z fotografie


1. Toto nie je obrázok vytvorený v počítači, ale vektorizovaná fotografia.

2. Na začiatku bola obyčajná fotka z môjho Kodaku Ektra.

3. Vector Magic fotografiu pekne posterizoval, úplne automaticky. Ale najmä ju previedol do vektorov.

4. Vďaka prevodu na vektory sa dá obrázok vo formátoch .SVG, .EPS a .PDF zväčšovať bez straty kvality.

Ako na to:


 • Na stránke VectorMagic.com nahrajte fotografiu napr. cez žlté tlačítko Pick Image To Upload.
 • Systém ju ihneď po nahratí začne automaticky prevádzať do vektorov.
 • Na obrazovke to vyzerá asi takto:

Vector Magic .com. Kliknutím zväčšiť.

Vľavo je pôvodná fotografia, vpravo obrázok vo vektoroch. Prečo nie je výsledný obrázok tak výrazne posterizovaný ako ukážka v úvode článku?

Stupeň posterizácie závisí:

 • na rozmeroch vstupného obrázka (menší obrázok je viac posterizovaný),
 • a na nastaveniach = čítajte ďalej :)

V pravom paneli nástroja máte na výber 3 základné voľby úrovne zobrazenia detailov (Detail level), ktoré silne ovplyvňujú výsledok:

 • Low,
 • Medium,
 • High.

Low zjednodušuje detaily (a posterizuje) veľmi, kým High zachováva maximum detailov. A Medium je zlatá stredná cesta. Vyskúšajte všetky, a použite lupu v hornom paneli nástroja na kontrolu.

Farby vektorového obrázka môžete ponechať Unlimited, alebo si po kliknutí na tlačítko Custom zvolíte niektorú paletu farieb. Keď si už chcete hotový obrázok vo vektoroch stiahnuť, kliknite vpravo hore na modré tlačítko Download Result.

Otvorí sa vám okno:

Vector Magic .com = stiahnutie súboru.

Teraz máte na výber či stiahnete výsledný obrázok s využitím možnosti Fill Only Result (modré tlačítka vľavo) alebo Stroke + Fill Result (žlté tlačítka vpravo). Trocha nižšie priamo na stránke vysvetľujú tvorcovia programu rozdiely medzi týmito dvoma možnosťami.

Z môjho pohľadu bežného používateľa (nie som grafik) je najväčší rozdiel v tom, že v prvom prípade (Fill Only Result) sa môžu na tmavom pozadí hotového vektorového obrázka zobraziť štruktúry tenkých bielych čiar:


Ak si zvolíte druhú možnosť (Stroke + Fill Result), Vector Magic tieto biele štruktúry zamaskuje. Na obrázku ulice z úvodu článku to nebolo potrebné.

A ešte máte na výber formát, v akom si súbor stiahnete:

 • .SVG,
 • .EPS,
 • .PDF.

Voľba formátu stiahnutého súboru závisí na tom, ako chcete výsledný obrázok použiť. Ja uprednostňujem .SVG formát a upravené obrázky používam na blogu.

Súbory v .SVG otváram priamo v prehliadači Chrome. Zobrazím si vektorový obrázok vo veľkosti aká mi vyhovuje, vystrihnem cez nástroj na vystrihovanie vo Windows a výsledok použijem ako klasický .JPG obrázok na blogu.

S .EPS formátom je to trocha zložitejšie. Ak nemáte na otváranie formátu .EPS program Photoshop, môžete si stiahnuť bezplatný EPS Viewer.

Na .PDF formát používam Adobe Reader DC (pre Windows, Mac, Android) alebo menší a jednoduchší Sumatra PDF (Windows). Oba programy sú zadarmo. A .PDF súbory sa dajú otvoriť aj v Chrome.

B. Vektorový obrázok z kresby


Vector Magic vynikajúco upravuje kreslené a maľované obrázky. Napríklad z jednoduchého, voskovými pastelkami kresleného obrázka:


... vytvoril Vector Magic o triedu lepší, digitálne :) pôsobiaci obrázok:


... ktorý som použil na Blogikon.sk v článku o prehistórii letectva. Ľahké vodové rozmazanie oblakov som dosiahol v bezplatnom programe Foto Sketcher 3.0 cez bilateral filter. Zvýraznenie farieb (kontrast) cez program Picasa 3 (freeware).

C. Toto nie je koniec, ale začiatok :)


Vector Magic vám pomôže vytvoriť experimentálne umelecké dielko aj z nevydarených a nezaostrených fotografií, detských a amatérskych kresieb.

Ľahko s ním dostanete vaše nové kreslené logo do vektorov, výborne pracuje s technickými výkresmi, grafmi, skicami a náčrtmi.

Ak nahrávate do Vector Magic obrázok, už jeho rozmery ovplyvňujú výsledok a stupeň posterizácie.

 • Menší obrázok = výraznejšia posterizácia a nižšia presnosť zobrazenia detailov.
 • Veľký obrázok = menšia posterizácia a vyššia presnosť zobrazenia detailov.

Nahrať ten istý obrázok v rôznych veľkostiach (výška x šírka) znamená zakaždým získať iný výsledok.

TIP: VectorMagic.com vám po bezplatnej registrácii dovolí online vektorizovať a stiahnuť si 2 obrázky na skúšku.

Neváhajte :)

Ďalšie zdroje:Novinky e-mailom


A už vám neunikne žiadny nový článok v rubrike SOFTWARE = prihláste sa k odberu e-mailom:

Odoberať novinky

© Roman Plencner.
Bloger a nadšený používateľ Vector Magic.
Preberanie a kopírovanie obsahu z Blogikon.sk nie je povolené.

Teším sa na vaše komentáre :)
Zásady spracovania osobných údajov.

Komentáre

 1. Zdravím nerozumiem ako by som si v tomto programe mohol spraviť logo. A ako si mám otvoriť svg súbor v Chrome? Ďakujem :) :) :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím, logo si vytvoríte v nejakom grafickom programe alebo nakreslíte na papieri + naskenujete do PC. Potom si ho vo VectorMagic prevediete do vektorového obrázka.

   Súbor .SVG ako otvoriť v Chrome = môžete si vo Windows prednastaviť aby sa súbory vo formáte .svg predvolene otvárali v Chrome.

   Alebo si súbor .svg uložte na pracovnej ploche, okno prehliadača Chrome si minimalizujte (kliknutím na symbol dvojitého štvorčeka vpravo hore) a .svg súbor myšou pretiahnite do okna prehliadača.

   Nech sa darí :)

   Odstrániť
 2. Mně se nic takového nepodařilo. Tedy nakreslím něco, ale Vector Magic mi nedá takový výsledek jako chci.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Na ručne kreslené obrázky sa mi osvedčil postup:

   1/ Nakreslím vzorový obrázok na celú stranu formátu A4.

   2/ Naskenujem do PC.

   3/ Obrázok zmenším napríklad na 20 % cez program JPEG Resampler.

   4/ Nahrám do Vector Magic a vyskúšam všetky 3 úrovne zobrazenia detailov: Low, Medium a High.

   5/ Ak výsledok nie je dobrý, zdrojový obrázok v PC zmenším v inom pomere, znova nahrám do Vector Magic a znova skúšam všetky 3 možnosti.

   6/ Keď je výsledok vo Vector Magic dobrý, stiahnem vo formáte .svg a vystrihnem si z neho .jpg obrázok cez nástroj na vystrihovanie.

   7/ Výsledok ešte prípadne upravím v programoch Foto Sketcher 3.0. a Picasa 3 ako píšem v článku.

   To je všetko :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára