Preskočiť na hlavný obsah

Riddick – recenzia filmu

„To nie je dobré. Blíži sa to k nám.“ Drsný béčkový sci-fi film sa odohráva na divokej planéte, kde vesmírny zabijak Riddick s naleštenými zorničkami bojuje o prežitie a o kozmickú loď. A robí to dobre...


Riddick (Vin Diesel) sa v roku 2000 blysol v kultovom sci-fi horore Čiernočierna tma ako nebezpečný a charizmatický antihrdina. Film Riddick (2013) je tretím dielom série a svojho času vzbudil dosť rozporuplné reakcie.

Pád z vrcholu až na dno


Ešte nedávno bol Riddick vládcom Necromongerov a užíval si všetky výhody svojho postavenia. Teraz – zradený, sám a so zlomenou nohou – bojuje na bezmennej planéte o svoj život s miestnymi predátormi, ktorí v ňom omylom vidia len ľahko dostupný obed.

Vesmírny Robinson a jeho pes


Dlhá úvodná časť predstavuje prapodivnú vesmírnu robinsoniádu. Riddick sa v krutom svete zabýva a zoceľuje, neustále bojujúc o život s príšerami striehnúcimi za každou skalou a v každom jazierku.

Prvý zlom nastáva, keď zo skalného brlohu získa šteniatko dingo donga. Dingo dongo nemá nič spoločné s dingom austrálskym. Vo filme je to beštia pripomínajúca kríženca hyeny a tasmánskeho tigra s karikatúrou nemeckej dogy.

Riddick svojho nového štvornohého priateľa vycvičí a vo dvojici ovládnu nehostinnú krajinu stepí a skál.

Ako získať kozmickú loď na pustej planéte?


Riddick je muž činu a nemá v úmysle stráviť na planéte viac času, ako je potrebné. Objaví miestnu základňu vesmírnych žoldnierov – momentálne opustenú, ale plne funkčnú.

Odosiela núdzovú správu so svojou identifikáciou. Vie, že má dosť nepriateľov, ktorí si radi prídu pre jeho hlavu. A ktorí mu svojim príchodom dodajú loď.

Lovci ľudí prichádzajú


Najlepšia časť filmu. Prilietajú dve skupiny žoldnierov – lovcov ľudí, len aby sa presvedčili, že ani kvalitná výzbroj a početná prevaha im v cudzom svete nepostačí... ak je ich protivníkom Riddick.

Jednoduchý, ale akčný a plynulý dej naruší len pár slabých momentov. (Napríklad prepustenie a následné zastrelenie nešťastnej zajatkyne z jednej z lodí – úplne zbytočná postava a nezmyselná scénka, bez ktorej by sa film hravo zaobišiel).

Žoldnieri sú aj bez hollywoodského rozpočtu celkom presvedčiví (až na juniora). Bojová a dopravná technika (od robotického systému Kyklop cez lietajúce motorky až po kozmické lode) je stvárnená veľmi pekne.

Aj miestna fauna – ktorá si pred záverom filmu opäť získa mnoho pozornosti – je našťastie na béčkový film zvládnutá dobre a dokonale dopĺňa pochmúrny obraz cudzej planéty, nepriateľskej k človeku.

Záverom o filme Riddick


Výborný, temný, akčný sci-fi príbeh v štýle Čiernočiernej tmy. Určite nenadchne každého, ale ja som si ho ako fanúšik science-fiction a ako priaznivec starého dobrého filmu Čiernočierna tma pozrel s radosťou :)

Ďalšie zdroje:Novinky e-mailom


A už vám neunikne žiadny nový článok z rubriky RECENZIE = prihláste sa k odberu e-mailom:


Odoberať novinky


© Roman Plencner.
Od Asimova až po H. G. Wellsa – sci-fi, to je moje :)
Preberanie a kopírovanie obsahu z Blogikon.sk nie je povolené.

Teším sa na vaše komentáre :)
Zásady spracovania osobných údajov.

Komentáre

  1. Povedený obrázek ten Dingo Dongo :-) ale proč není na obrázku Riddick? Pejsek není hlavním hrdinou filmu :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Riddick na obrázku nie je, pretože sa mi ho nepodarilo dobre nakresliť :) portréty sa ešte musím naučiť...

      Odstrániť

Zverejnenie komentára