Preskočiť na hlavný obsah

Od prvých hviezd až po naše Slnko

Temný vesmír bez svitu hviezd by sa vám asi nepáčil :) takže v druhom dieli mini seriálu o vzniku vesmíru to napravíme. Prichádzajú prvé hviezdy, prvé galaxie a naše Slnko...

Z oblakov žeravých plynov... zrodily sa hviezdy.

V predošlom článku Na začiatku bol Veľký tresk sme si priblížili vznik času, priestoru, hmoty (prvé atómy) a energie. Keď sa z jednotnej vesmírnej supersily oddelila gravitačná sila, začala hmotu nepravidelne rozptýlenú v rozpínajúcom sa vesmíre navzájom priťahovať a sústreďovať do zhlukov.

Čo tvorilo hmotu raného vesmíru?

 • Vodík,
 • hélium,
 • a temná hmota.

Prvé hviezdy


Vďaka spolupôsobeniu gravitácie a temnej hmoty sa obrovské plynné oblaky zmršťovali do stále hustejších guľovitých útvarov, ktoré začali rotovať. Teplota v nich stúpala a neustále dochádzalo ku zrážkam atómov vodíka a hélia.

To viedlo ku spusteniu jadrového zlučovania, ktorým sa naštartoval proces tvorby nových chemických prvkov – vtedy vznikali okrem iných prvkov prvé jadrá atómov kyslíka a uhlíka. Pri jadrovom zlučovaní sa uvoľňovali nesmierne množstvá energie.

 • Zlúčenie dvoch atómových jadier s nižšou atómovou hmotnosťou do jedného nového jadra s vyššou atómovou hmotnosťou nazývame aj jadrová fúzia alebo jadrová syntéza (Wikipedia).

Masa nesmierne žeravých plynov tvoriacich rodiacu sa hviezdu sa napokon začala rozpínať a žiariť = zrodila sa hviezda prvej generácie. Prvé hviezdy vznikali približne 200 miliónov rokov po Veľkom tresku, teda asi pred 13,6 miliardami rokov.

Tieto hviezdy – zdá sa – boli obrovské a tvorené nesmiernym množstvom hmoty.

Vďaka tomu prvé hviezdy rýchlo vyhoreli. Keď im dochádzalo palivo (vodík a hélium) začali chladnúť, zmršťovať sa a už po niekoľkých miliónoch rokov existencie vybuchli v podobe supernovy. (Pre porovnanie, naše Slnko svieti už cca 4,5 miliardy rokov.)

Pri explóziách supernov sa všetky chemické prvky rozleteli do okolia, aby poslúžili ako stavebný materiál pre ďalšie generácie hviezd.

Prvé galaxie


Na miestach nahromadenej temnej hmoty vznikali nové hviezdy v celých kopách. Stále hmotnejšie hviezdokopy k sebe priťahovali iné hviezdokopy, a postupne sa z nich utvárali prvé galaxie. Ďalšie a ďalšie hviezdy explodovali ako supernovy, aby dodali vesmíru stavebný materiál na nové hviezdy a dokonca na prvé planéty.

Vo veľkých galaxiách padala hmota do stredu galaxie, aby tam nahustená pod nesmiernym tlakom vytvorila superhmotné čierne diery. Jedna z nich je aj v strede našej galaxie.

Naša galaxia


Pred viac ako 13,2 miliardami rokov sa v jednej oblasti rozpínajúceho sa vesmíru začala formovať nová špirálna galaxia. Postupne sústredila svojich azda až 200 miliard hviezd do elegantného tvaru rotujúceho plochého disku a rozvinula špirálovité ramená – pôrodnice nových hviezd.

Trvalo to miliardy rokov, kým sa naša galaxia – Mliečna cesta – sformovala do dnešnej podoby. Z okolia priebežne pohltila čo mohla (napr. niekoľko hviezdokôp či dokonca trpasličiu galaxiu), čím získala ďalšie hviezdy a iný stavebný materiál.

Naše Slnko


Omnoho neskôr, v jednom z výbežkov ramien galaktickej pôrodnice, sa asi pred 4,55 miliardami rokov zrodila skupina nových hviezd. Postupne sa od seba oddelili a každá letela svojou cestou.

Jedna z nich sa dnes nachádza asi 27 000 svetelných rokov od stredu Mliečnej cesty, a po svojej dráhe obehne stred galaxie každých 220 miliónov rokov.

Táto žltobiela hviezda má pre nás zvláštny význam – je to naše Slnko.

Viac v ďalšom článku, už čoskoro :)

Použitá a/alebo odporúčaná literatúra a iné zdroje:


 • CHOWN Marcus – SCHILLING Govert: Vesmír v tweetech. Velké myšlenky a jejich stručná objasnění. Zlín, nakladatelství Kniha Zlín 2012
 • Kolektív autorov: Velké dějiny: Od Velkého třesku po současnost. Praha, Euromedia Group – Knižní klub 2017
 • TWEED Matt: Kompaktní vesmír. Cesta prostorem a časem. Praha, nakladatelství Dokořán 2017
 • BAKER Joanne: Vesmír 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať. Bratislava, SLOVART 2016
 • Kolektív autorov: Od Veľkého tresku k človeku. Ilustrované dejiny sveta. Bratislava, Gemini 1993
 • TYSON, Neil deGrasse: Astrofyzika pre zaneprázdnených. Bratislava, Tatran 2018
 • GILLILAND Ben: Ako vybudovať vesmír. Od Veľkého tresku po koniec vesmíru. Bratislava, Ikar 2015
 • CLARK Stuart: Velké otázky: Vesmír. Praha, Euromedia Group – Knižní klub, 2013
 • LESCH Harald – ZAUN Harald: Nejkratší dějiny života ve vesmíru. Praha, Albatros 2011
 • GRYGAR Jiří – HRÍB Štefan: Takto sa ma nikto nepýtal. W PRESS, Bratislava 2016
 • Kolektív autorov: Veda. Velký obrazový průvodce vývojem vědy a techniky. Euromedia Group – Knižní klub. Praha, 2016
 • https://sk.wikipedia.org/wiki/Galaxia_(Mlie%C4%8Dna_cesta)

Novinky e-mailom


A už vám neunikne žiadny nový článok na tému HISTÓRIA = prihláste sa k odberu e-mailom:


Odoberať novinky


© Roman Plencner.
História + prítomnosť = budúcnosť :)
Preberanie a kopírovanie obsahu z Blogikon.sk nie je povolené.

Teším sa na vaše komentáre :)
Zásady spracovania osobných údajov.

Komentáre

 1. Dobrý deň. Zaujímavý článok. Ale myslím že máte o vesmíre trocha divné predstavy aj keď chápem že žijeme v divokej info dobe. A podľa zdrojov vidím že vychádzate z populárnej astro literatúry čo nie je vždy najlepší nápad. Skúste si zaradiť medzi zdroje skôr odborné učebnice astrofyziky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň prajem.

   Ďakujem Vám za užitočný komentár, hneď som si vyhľadal a objednal dve skôr "učebnicové" knihy na ďalšie štúdium:

   "Fyzika sluneční soustavy"

   a

   "Fyzika pro gymnázia - Astrofyzika"

   uvidíme :)

   Ale aj medzi zdrojmi uvedenými v článku sú skvelé a seriózne knihy, myslím že som v rámci možností vychádzal z dobrých zdrojov. Ak niečo podľa Vás v článku nie je OK, napíšte mi prosím s čím presne nesúhlasíte, ďakujem :)

   Odstrániť
  2. Mal som na mysli tú temnú hmotu ako o nej píšete. Už máte tie dve učebnice? Čo na ne vravíte?

   Odstrániť
  3. Zdravím,

   áno, obe knihy o vesmíre resp. astrofyzike už mám doma.

   "Fyzika sluneční soustavy" je vysoko odborná, vydalo ju Nakladateľstvo Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovy. Vzorce, úlohy, náročný obsah, veľmi odborné a veľmi zaujímavé.

   "Fyzika pro gymnázia - Astrofyzika" sa číta omnoho ľahšie, je samozrejme určená pre iné publikum a preto napísaná omnoho jednoduchšie, ale odborne a zaujímavo a pre laika je preto ideálnou voľbou.

   Z môjho pohľadu sú obe knihy absolútne super, veľká spokojnosť, ďakujem Vám za tip :)

   Odstrániť
 2. Podľa mňa je to dobre napísaný a korektný článok. Zodpovedá cirka dnešnej predstave o kozmológii a vývoji vesmíru. Možno by to chcelo písať viac do hĺbky?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka, snažím sa blogovať skôr ľahkým populárnym štýlom, ale príležitostne skúsim viac do hĺbky témy, ak sa podarí :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára