Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: kultivátor MTD T/205 vs. Hecht 785 vs. Einhell BG-MT 3360

Najprv som kúpil kultivátor Einhell BG-MT 3360. Potom HECHT 785. Dnes k nim pribudol kultivátor MTD T/205, a na základe skúsenosti som napísal recenziu s porovnaním týchto 3 strojov...

Všetky 3 kultivátory (rotovátory) sú cenovo tak trocha stredná trieda :) v rozpätí 360 až 500 Eur. Na Heureke nájdete „domáce“ záhradné kultivátory už od 200 €, na hornej hranici cca do 1000 Eur. Najprv sa detailne zameriame na MTD T/205.

Kultivátor MTD T/205

Kultivátor MTD T/205


Mám novšiu verziu s 2 prepravnými kolieskami umiestnenými vzadu. Predošlá verzia mala iný podvozok, s 1 kolieskom vpredu. Rozdiel sa zdá byť nepatrný, ale ak potrebujete občas prepraviť kultivátor po schodoch, zadný podvozok s 2 kolieskami je omnoho lepší.

Kultivátor MTD T/205 – pracovná časť.

Motor MTD ThorX 45 štartuje vynikajúco, je silný a výkonný (2.2 kW, 139 cm³). S kultivačnou časťou je spojený šnekovým prevodom. Po spustení motora sa nože kultivátora roztočia až keď pritlačíte bezpečnostný strmeň k madlu:

Madlo, bezpečnostný strmeň a ovládacie prvky kultivátora MTD T/205.

Madlo je síce kovové, ale aj s pritlačeným bezpečnostným strmeňom sa drží príjemne a dobre. Kultivátor je pomerne úzky, má záber len 40 cm. Má preto počas prepravy aj kultivácie trocha nižšiu stabilitu oproti kultivátorom, s ktorými som pracoval na záhrade predtým.

Detail ovládacej páčky kultivátora MTD T/205

Pred kultiváciou sa dvojkolieskový podvozok odpojí a založí kolieskami hore :) a tak získame nastaviteľný hĺbkový doraz. Pre mňa netypické, ale bezproblémové riešenie:

Kultivátor MTD T/205 v pracovnej polohe.

Je určený skôr pre menšie záhrady. Práve vďaka užšiemu záberu má dobrý prístup pomedzi riadky. Pôdu prepracováva podľa údajov výrobcu až do hĺbky kultivácie 30 cm. Síce som to nemeral :) ale kultivuje dosť hlboko a pôdu prepracuje veľmi kvalitne.

Kultivátorom MTD T/205 prepracovaná záhradná pôda.

Výhody:

 • ľahký štart,
 • výborne spracuje pôdu,
 • naozaj dobre sa s ním pracuje.

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD Blue


Dnes ho už nemám doma, ale za pár rokov spravil na našej záhrade kus roboty.

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD Blue je vybavený vynikajúcim, mimoriadne spoľahlivým  motorom (4.4 kW) s kľukovým hriadeľom. Napriek tomu vyžadoval kvalitne predpripravenú pôdu (zrýľovanú alebo zoranú) aby pri šírke záberu až 60 cm zvládal spracovávať pôdu.

Z tejto kopy dielov som poskladal kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD Blue.

V dobre pripravenej pôde bol vždy rýchly, výkonný a stabilný. Aby som mu v práci odľahčil, odmontoval som mu bočné tanierové ochranné kryty = občas sa do nich natlačila pôda a bránila otáčaniu. (Neodporúčam však ignorovať bezpečnostné postupy výrobcu.)

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD tesne pred dokončením montáže. Ešte nemá založený horný plechový kryt.

Pri šírke kultivácie 60 cm sa s ním výborne pracovalo vrátane otočenia za chodu na konci riadku. Kultivačné nože mal menšie ako MTD T/205 alebo Hecht 785, ale pri práci sa ochotne zabáral do pôdy až po horný ochranný plech. Pôdu prepracoval vždy do hĺbky a perfektne.

Motor sa počas práce vždy výrazne chvel a dokonca trocha pohyboval :) vo svojom uložení. Kritizujem tvrdé a ostré rúčky z môjho Einhellu a na pohľad dosť slabé plastové ovládacie prvky, ktoré však napodiv vydržali drsné zaobchádzanie.

Výhody:

 • záber až 60 cm,
 • výborný aj pre väčšie plochy,
 • výškovo nastaviteľná rukoväť.

Kultivátor Hecht 785


Tak tento kultivátor ma prekvapil silným výkonom a kvalitným spracovaním. Napríklad nádrž na palivo mala namiesto lacného plastového uzáveru benzínu = krásny kovový s gumovým tesnením. Musím ale spomenúť nešikovne umiestnené prístupy do olejovej nádrže.

Motor 4.8 kW (196 cm³) si poradil aj s ťažkou a menej upravenou pôdou, v ktorej sa Einhell BG-MT 3360 pretáčal na mieste. Hecht 785 má veľkú palivovú nádrž pre kultiváciu rozsiahlych záhradných plôch. Kultivuje rýchlo, kvalitne a do hĺbky (výrobca udáva 38 cm).

Hecht 785 má 2 zadné kolieska, ktoré sa ponechávajú na stroji aj počas kultivácie. Na fotke ale nie sú :) práve boli odmontované:

Kultivátor Hecht 785

Šírku záberu je nastaviteľná = záleží na tom, koľko nožových dielov založíme na hnanú os:

 • 32 cm,
 • 50 cm,
 • 84 cm.

K tomuto kultivátoru je k dispozícii na dokúpenie aj príslušenstvo, ktoré z neho spraví viacúčelový malotraktor:

 • jednostranný pluh na oranie,
 • oceľové lopatkové kolesá na orbu,
 • radlica na oborávanie a riadkovanie zemiakov a inej zeleniny,
 • klasické „malotraktorové“ kolesá.

Príslušenstvo som neskúšal, používal som Hecht 785 len ako kultivátor a mám s ním tie najlepšie skúsenosti. Jedinou slabinou bol podvozok ktorý sa mi raz pri transporte odlomil (vyriešil šikovný zvárač). Slabé kolieskové podvozky sú častou slabinou kultivátorov, dokonca aj drahších modelov.

Ktorý kultivátor je najlepší?


Kultivátor Einhell BG-MT 3360 sa dnes už len dopredáva (posledných pár kusov), preto ide skôr o rozhodovanie medzi MTD T/205 a Hecht 785. Oba sú výborné.

Pre väčšie pozemky, prípadne orbu a oborávanie by som volil Hecht 785. Ak obrábate len pár árov záhrady, celkom vám postačí aj MTD T/205, ktorý má jednoduchší štart a príjemnejšie sa drží pri práci.

S Einhellom a Hechtom som kultivoval záhradu niekoľko rokov. Kultivátor MTD T/205 ktorým som ich nahradil mám len pár dní, ale už si ma svojim výkonom a príjemným prevedením získal naplno.

Rozhodnutie je na vás, prípadné otázky nech sa páči do komentárov :)

Novinky e-mailom


A už vám neunikne žiadny nový článok na tému ZÁHRADA = prihláste sa k odberu e-mailom:


Odoberať novinky


© Roman Plencner.
Milujem záhradu :) samozrejme BIO.
Preberanie a kopírovanie obsahu z Blogikon.sk nie je povolené.

Teším sa na vaše komentáre :)
Zásady spracovania osobných údajov.

Komentáre

 1. Zdravim. Poradí si Hecht 785 s 21 árovou záhradou? Komplet orná plocha žiadny trávnik. Samá zelenina. Diky

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím, Hecht 785 určite zvládne 21 árov ornej plochy. Nech sa vám darí :)

   Odstrániť
 2. Dobrý deň dokáže Hecht 785-ka rozširovať ornú plochu ? Myslím tak že mám zrylované a chcem skultivovať ale tak, aby som mohol po okrajoch zaberať aj nezrylovanú časť záhrady a tak ju skultivovať.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň prajem, v zásade áno, dá sa po troche rozširovať orná plocha tak, že vždy zaberiete o kúsok ďalej mimo pripravené záhony.

   Budete ale musieť prejsť kultivátorom viackrát a nepripravenú pôdu zachytávať skôr okrajom kultivátora, nie celou pracovnou šírkou.

   Ak je tam silný trávnatý porast bude najlepšie najprv to zryľovať alebo okopať motykou a trávu + korene odstrániť. A potom skultivovať...

   Odstrániť
 3. Dakujem clanok mi pomohol pri vybere. Dufam ze budem spokojny

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára