Preskočiť na hlavný obsah

Môj prvý Chromebook = recenzia + pár tipov

Acer Chromebook Spin 15 + Google Chrome OS = skúsenosti prvých 24 hodín z pohľadu bežného používateľa. Recenzia, tipy a rozdiely oproti Windows...

Acer Chromebook Spin 15

Acer Chromebook Spin 15


Chromebook je vlastne notebook s Chrome OS od Google, optimalizovaný pre tento operačný systém. Acer Chromebook Spin 15 som si z aktuálnej ponuky chromebookov zvolil najmä z týchto 3 dôvodov:

 • dotykový IPS Full HD displej 15,6",
 • pomerne výkonný procesor (na chromebooky),
 • a podsvietená klávesnica (občas sa zíde).

Pri výbere bola pre mňa dôležitá aj jazyková lokalizácia a cena chromebooku. Vybral som si spomedzi 15,6" modelov s CZ/SK klávesnicou ten najdrahší :) za 497 €.

Prvý dojem po vybalení z krabice bol výborný. Elegantné telo chromebooku s leštenými prvkami a príjemne štrukturovaným povrchom krytu (zdobeného logami Chrome a Acer) pôsobí dojmom kvalitného, až exkluzívneho produktu.

Keďže ide o konvertibilný chromebook, má pánty otočné o 360° = displej sa dá úplne preklopiť a používať v režime tabletu. Pánty sú kvalitné a fungujú výborne.

Klávesnica

Klávesnica reaguje príjemne, dobre sa na nej píše. Oproti klávesniciam notebookov s operačným systémom Windows prináša niekoľko rozdielov:

 1. Chýba klávesa Windows = v prvých hodinách som ju stále podvedome hľadal :)
 2. Vľavo pribudla klávesa na rýchle spustenie vyhľadávania v chromebooku aj na internete.
 3. V hornom rade klávesnice medzi tzv. funkčnými klávesami sú popri nastaveniach jasu a hlasitosti k dispozícii aj klávesy s funkciami: návrat na predošlú stránku, prejsť na ďalšiu stránku, znova načítať stránku, otvoriť na celú obrazovku, prepínanie okien, uzamknutie obrazovky).

Na vyhľadávaciu klávesu som si zatiaľ príliš nezvykol, len o ňu občas zavadím omylom.

Hneď som si však obľúbil klávesu, ktorou sa dá vrátiť na predchádzajúcu stránku. Je dobre umiestnená a často ju používam, je to rýchlejšie ako kliknúť v prehliadači.


Klávesy so šípkami (vpravo dolu na každom notebooku) sa mi po predošlom notebooku zdajú príliš malé (aj keď som si ako-tak zvykol).

Klávesnica chromebooku s nastaviteľným podsvietením

Po oboch stranách klávesnice chromebooku sú umiestnené stereo reproduktory s najlepším zvukom, aký som zatiaľ zažil na notebooku.


Pod klávesnicou je dotyková ploška – touchpad. V chromebooku funguje trocha inak.

Touchpad chromebooku a jeho tajomstvá

Kliknutie ľavým klikátkom :) a gestá na dotykovej ploške sú štandardné ako vo Windows. Touchpad chromebooku reaguje aj na pohyb vpravo-vľavo (vodorovne posunie obsah stránky, využívam napríklad v Google Ads kde je v prehľadoch obsah veľmi naširoko, až mimo displeja).

Ale kliknutie pravým klikátkom typicky za účelom vyvolania kontextového menu „nefunguje“ = jeho plnohodnotnou náhradou je klepnutie dvoma prstami na touchpad (ako vo Windows).

Pravým klikátkom sa „nedá“ kliknúť, ani keď chcem na webstránke otvoriť odkaz na novej karte (kliknutie kdekoľvek na touchpade otvorí odkaz na aktuálnej karte) = tam funguje postup presunúť kurzor na odkaz, klepnúť na touchpad troma prstami a odkaz sa otvorí na novej karte. Zvykol som si.


Acer Chromebook Spin 15 (CP315-1H) – ešte pár technických info:

 • procesor = Intel Pentium Quad Core N4200,
 • RAM = 4 GB LPDDR4,
 • úložisko = eMMC, 64 GB,
 • čítačka kariet = microSD,
 • 2 x USB typ C (3.1 Gen 1),
 • 2 x USB 3.0.

A konečne ideme na to :)

Prvý štart chromebooku


Chromebooky majú povesť rýchlych a jednoduchých zariadení. Prvý štart bol presne taký. Po zapojení do elektrickej siete sa chromebook sám zapol a po voľbe jazyka sa dožadoval pripojenia k internetu cez Wi-Fi.

Namiesto Wi-Fi (takmer nepoužívam) som ho pripojil ku káblovému internetu (Ethernet). Keďže chromebook nemá konektor na Ethernet, kúpil som mu v e-shope Hej.sk špeciálny adaptér s komplikovaným označením:

 • I-tec USB 3.0 HUB 3 Port + Gigabit Ethernet Adapter.


Pripojenie adaptéru I-tec do USB portu chromebooku bolo otázkou pár sekúnd...

Ethernet adaptér + chromebook

... chromebook zareagoval ihneď, pripojil sa k internetu a po prijatí podmienok mi ponúkol prihlásenie do účtu Google alebo vytvorenie nového účtu Google. Celý prvý štart trval len pár sekúnd a po prihlásení som mal pred sebou Chrome OS.

Operačný systém Google Chrome OS


Chrome OS nie je operačný systém „založený na prehliadači Chrome“ ako sa občas píše. Je založený na Linuxe. Aj preto dokáže Chrome OS spúšťať aplikácie pre Linux.

Príjemným rozšírením softvérových možností chromebookov je možnosť inštalácie aplikácií pre Android z obchodu Google Play = neplatí to však pre všetky chromebooky.

A programy pre Windows sú v chromebooku k dispozícii okrem iného cez aplikáciu CrossOver = ešte som sa k tomu nedostal, ale teším sa že to čoskoro vyskúšam. Niektoré programy z Windows jednoducho potrebujem :)


Rozhranie Google Chrome OS je výrazne minimalistické (čo sa mi veľmi páči). Na rozdiel od Windows nemá klasickú pracovnú plochu (!!!) a obrazovka na prvý pohľad vyzerá asi takto:

Chrome OS

Pozadie tvorí nastaviteľná tapeta, dolu je tzv. polica (spodná lišta) na ktorú sa dajú pripínať odkazy na aplikácie.

Na časť vyplnenú tapetou nemožno umiestňovať súbory či odkazy na programy, nie je to pracovná plocha, len tapeta.

Kliknutím vpravo dole (kde je ikonka stavu batérie + čas) sa zobrazia nastavenia chromebooku:

Nastavenia chromebooku

Po kliknutí na malú kruhovú ikonku vľavo dole (tzv. spúšťač) sa polica otvorí :) a ponúkne rýchly prístup do vyhľadávania, k súborom uloženým v chromebooku a k často používaným aplikáciám:

Chrome OS – vyhľadávanie

Po kliknutí na malú šípku nad vyhľadávacím okienkom police sa zobrazí prehľad všetkých nainštalovaných aplikácií:

Chromebook – všetky aplikácie

Ďalšie aplikácie sa do chromebooku dajú stiahnuť:


Aj bez ďalšieho softvéru si chromebook poradí s prehrávaním bežných audio a video súborov, zobrazením dokumentov a obrázkových súborov vrátane skomprimovaných formátov (.zip, .rar). Je pripravený na vytváranie a zdieľanie dokumentov (samozrejme spolupracuje s online Diskom Google) alebo videochat.

Chromebook funguje aj v režime offline. Niektorým aplikáciám – napríklad Gmail Offline – je potrebné najprv v online režime povoliť prehliadanie offline. Neprepájal som zatiaľ chromebook s tlačiarňou, ale Google ponúka možnosť prepojiť klasickú aj cloudovú tlačiareň cez službu Google Cloud Print.

Chromebook sa dá úplne resetovať (powerwashing), pričom odstráni všetky osobné údaje, súbory, aplikácie a nastavenia používateľov a znova sa vráti do továrenského nastavenia ako pred prvým štartom.

Na záver recenzie


Acer Chromebook Spin 15 (CP315-1H) je kvalitný a rýchly notebook za výbornú cenu. Jediné, čo na ňom postrádam, je numerická klávesnica a pár ďalších kláves (Home, End) = ale s tým som vzhľadom k rozloženiu klávesnice počítal vopred. Niektorým používateľom môže vadiť absencia CD/DVD mechaniky, typická pre chromebooky.

Jednoduchý a prehľadný operačný systém Chrome OS mi ako priaznivcovi minimalizmu dokonale vyhovuje. Niektorým používateľom môže chýbať pracovná plocha obľúbená z Windows. Ja som si však zvykol rýchlo, odkazy na aplikácie sa predsa dajú pripnúť na policu a súbory ukladať do priečinka Súbory.

V Chrome OS mi prekvapivo chýbali niektoré skvelé bežné maličkosti z Windows, napríklad Nástroj na vystrihovanie. Namiesto neho som musel začať používať klávesové skratky, ako Ctrl + Shift + klávesa „Ďalšie okno“ na vystrihnutie výrezu obrazovky, alebo Ctrl + klávesa „Ďalšie okno“ na screenshot kompletnej obrazovky chromebooku.

Klávesou „Ďalšie okno“ mám na mysli jednu z tzv. funkčných kláves v hornom rade, šiestu zľava s touto ikonkou:
Chromebooky a Chrome OS určite nie sú vhodné pre každého. Používajú sa trocha iným spôsobom ako Windows, čo môže niekoho odradiť.

Ale možnosť využívať aj aplikácie pre Linux (beta), Android (Google Play) a Windows (cez windowsácke appky pre Android alebo cez CrossOver) robí z najnovších chromebookov jedinečný nástroj pre prácu i zábavu. Z mojej strany úplná spokojnosť :)

Novinky e-mailom


A už vám neunikne žiadny nový článok z rubriky SOFTWARE = prihláste sa k odberu e-mailom:


Odoberať novinky


© Roman Plencner.
Logá, názvy produktov a služieb uvedené na tejto stránke sú ochrannými známkami príslušných spoločností.
Preberanie a kopírovanie obsahu z Blogikon.sk nie je povolené.

Teším sa na vaše komentáre :)
Zásady spracovania osobných údajov.

Komentáre

 1. Pekná recenzia. Ale ten ethernet adaptér ma dostal chcel som dcérke kúpiť chromebook a váhal som len preto že som nevedel že sa dá pripojiť k ethernetu a ja nemám doma wifinu. Ďakujem za typ.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zdravím . Nemožem uveriť že chromebook vie spustiť aj programy pre windows a linux to je pre mňa úplná novinka . Prosím vás ten eternetový adaptér má aj usb porty ? Koľko a aké ? Na fotke žiadne nevidím . Vdaka ..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím, ten adaptér má 3 x USB 3.0 na fotkách nie je vidno :) pretože sú z druhej strany tela adaptéra. Pekný deň :)

   Odstrániť
 3. Dobry den prosim vas je chromebook chrome os naozaj rychlejsi ako porovnatelny notebook s win? Dakujem

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň prajem, nerobil som žiadne odborné benchmarky, som len bežný používateľ a zatiaľ som v chromebooku nepoužíval programy aké bežne používam vo Windows 10 (grafické programy atd.).

   Ale mám oba notebooky (recenzovaný chromebook aj klasický Asus X555L s win 10) na stole vedľa seba, pracujem na nich priebežne na oboch a čisto subjektívne mám pocit že chromebook je naozaj rýchlejší.

   Teda pokiaľ ide o podobné úlohy (práca s Google Ads, Google Analytics, e-maily, prehliadanie internetu, tvorba + úpravy a administrácia webových stránok WordPress a Blogger) pričom v oboch používam prehliadač Chrome.

   Chcem ale vyskúšať chromebook ako jediný pracovný notebook s nasadením programov pre Windows a ak sa mi to podarí :) napíšem o tom na tomto blogu.

   Odstrániť
 4. Zdravím skúsili ste prosím Vás tie pre windows programy spustiť v chromebooku cez appku Crossover a normálne fungujú? A android programy normálne fungujú v chromebooku aj linuxové programy? ĎAKUJEM

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím,

   pokiaľ ide o recenzovaný "Acer Chromebook Spin 15":

   1/ Android aplikácie cez Google Play fungujú.

   2/ Windows programy cez aplikáciu "CrossOver on Chrome OS Beta" fungujú. Nájdete na:

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codeweavers.cxoffice&hl=sk

   3/ Linux aplikácie som neskúšal ale mali by podľa nápovedy fungovať:

   https://support.google.com/chromebook/answer/9145439?hl=sk

   Nech sa darí :)

   Odstrániť
  2. Všetky Windows programy sa dajú nainštalovať a používať vo všetkých chromebookoch?

   Odstrániť
  3. To určite nie :) v prvom rade chromebook musí byť kompatibilný s android aplikáciami z Google Play.

   A aj tak sa môže stať, že niektorý z programov pre windows ani cez androidovú aplikáciu CrossOver nepôjde :)

   Je to super, ale bez záruky, aj keď mne sa zatiaľ podarili spustiť všetky ktoré som potreboval.

   Odstrániť
  4. Mylsím že základným predpokladom aby bežali win programy je procesor Intel v chromebooku.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára